Zielona Szkoła na rumuńskiej Bukowinie 19 - 25 kwietnia 2015 r.

W dniach 19 - 25 kwietnia br. nasza najliczniejsza dotąd, bo dwudziestoczteroosobowa grupa piąto- i szóstoklasistów uczestniczyła w tradycyjnym, czwartym już wyjeździe integracyjnym na rumuńską Bukowinę.

Po raz pierwszy jednak naszą "bazą" stał się okazały Dom Polski w Nowym Sołońcu.

Bogaty i atrakcyjny program pobytu wśród miejscowej Polonii obejmował m. in.:

• wizyty w szkołach – polskiej im. Henryka Sienkiewicza oraz rumuńskiej w Partestii de Sus i uczestnictwo we wspólnych zajęciach,

• wycieczkę do zabytkowej kopalni soli w Kaczyce,

• zwiedzanie Muzeum Bukowińskiego w Gura Humorului,

• występy lokalnych zespołów folklorystycznych – Sołonczanki i Paduretul,

• uczestnictwo we mszy św. W kościele p.w. Zesłania Ducha Świętego, zwieńczone spotkaniem z miejscowym proboszczem polskiej parafii,

• zwiedzanie świątyń prawosławnych – historycznego monastyru Voronet oraz nowej katedry w Gura Humorului,

• wycieczkę do miejscowości Marginea i tamtejszego warsztatu wyrobów ceramicznych, a także Muzeum Pisanki.

Szczególnie ciepło nasi uczniowie wspominać będą z pewnością dyskoteki z miejscową młodzieżą, przejażdżkę zaprzężonymi w konie wozami przez cały Nowy Sołoniec (aż po Majdan i Pleszę), wreszcie pożegnalny grill na boisku szkoły im. H. Sienkiewicza.

Obok jak zwykle troskliwych i uprzejmych gospodarzy (a w szczególności pań ze szkoły w Nowym Sołońcu), naszą młodzieżą opiekowali się państwo – Piotr Bara (dyrektor szkoły), Aleksandra Matuszyk (wicedyrektor) oraz Radosław Kibitlewski (nauczyciel języka polskiego). Z mikrofonem zaś towarzyszyła nam kolejny raz pani Małgorzata Warzecha z Radia Łódź.

Z pewnością do tak  dla nas gościnnego polskiego zakątka w Rumunii będziemy chcieli powrócić za rok.

tekst: Radosław Kibitlewski