Wizyta gości z Rumunii

   W dniach 2 - 7 listopada przyjęliśmy grupę dzieci i młodzieży ze szkół w Nowym Sołońcu, a także Partestii de Sus z Rumunii. Gościliśmy zatem Adrianę, Andreę, Anię, Biankę, Gabi, Mirelę oraz Józka, Karola i Teo, którym towarzyszyli opiekunowie – panie Jadwiga Molner (wychowawczyni klas młodszych) i Oana Cimpan (nauczycielka języka angielskiego) oraz pan dyrektor Marcel Anton Cojocar.

   Bogaty i atrakcyjny program wycieczki obejmował między innymi wizyty:

  • w Aquaparku Fala,

  • w centrach handlowych Port Łódź oraz Manufaktura,

  • w Radiu Łódź, do siedziby którego zaprosiła nas pani red. Małgorzata Warzecha,

  • w Atlas Arenie,

  • u wicewojewody łódzkiego, pana Pawła Bejdy.

   Ponadto wspólnie spacerowaliśmy po ulicy Piotrkowskiej, a nasi absolwenci zorganizowali dla chłopców mecz piłkarski na Orliku przy sztucznym świetle. Pokazaliśmy też naszym gościom najpiękniej iluminowane obiekty Łodzi w porze wieczornej. Niemałe wrażenie zrobiło na nich obserwowane z bliska lądowanie samolotu na Lublinku. Ponieważ była to wycieczka szkolna i integracyjna zarazem, dzieci polskie i rumuńskie wspólnie uczestniczyły w lekcjach języka polskiego i informatyki.

   Najsympatyczniejszym akcentem pobytu dzieci z Rumunii w naszej szkole była jednak dyskoteka, zorganizowana przez uczniów klasy 5a. Bariery językowe, wynikające niekiedy z niewielkiej różnicy wieku czy jakiekolwiek inne - nie istniały! Wspaniała zabawa, pełna integracja gości i gospodarzy oraz nawiązane znajomości, a nawet przyjaźnie, podobnie jak miłe wspomnienia, nieprędko zapewne wygasną… Tym bardziej, że nasi piątoklasiści już zaproszeni zostali do złożenia rewizyty na Bukowinie, zarówno w szkole polskiej, jak i rumuńskiej.

   Z naszej strony role organizatorów, opiekunów i przewodników pełnili: pan dyrektor Piotr Bara, pani wicedyrektor Aleksandra Matuszyk oraz pan Radosław Kibitlewski.

***

   Uczniowie klasy 5a nawet w środę rano nie chcieli „wypuścić” do domu nowo poznanych przyjaciół. Gdy jednak nadszedł nieuchronny czas pożegnania, Damian wykrzyknął w stronę odjeżdżającego busa: „Rumunia rządzi!” Polska też. A w ten miły czas porządziliśmy razem. I jeszcze porządzimy!

 

Pan dyrektor naszej szkoły, Piotr Bara,

podpisuje wieloletnią umowę partnerską

z panem Marcelem Antonem Cojocarem -

dyrektorem rumuńskiej szkoły w Partestii de Sus.

 

Andrea i Adriana z naszą Natalką.

 

Mirela z Tuwimem.

 

Tanecznym krokiem.

 

 Wszyscy razem.

 

tekst: Radosław Kibitlewski

red. Małgorzata Laskowska