10 października 2009 r.
Święto Drzewa

Od kilku lat w dniu 10 października w Polsce obchodzone jest Święto Drzewa.
Celem tego programu jest edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju i podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa. Wyzwala inicjatywy lokalne, akcje ochrony i sadzenia drzew w celu zmniejszenia skutków zmian klimatu na Ziemi.
W naszej szkole również obchodzimy Dzień Drzewa - przez cały czas sadzone są młode drzewa i krzewy, a multimedialną prezentację na ten temat dla klas IV-VI przygotowały: Karolina Banaszczyk, Klaudia Świątek z klasy Va.
Podczas spotkania na sali gimnastycznej swoją prezentację przedstawił również Mariusz Sławik z klasy VIa, który mówił o tym jak szrotówek kasztanowcowiaczek niszczy nasze kasztanowce.
Jeżeli nie podejmiemy z nim walki to już za parę lat nie będziemy się mogli cieszyć widokiem kasztanowców, a dzieci nie będą znały tak lubianych przez nas kasztanów... A wystarczy tak niewiele, czyli zgrabić liście kasztanowców i spalić je. Nasza szkoła tak jak wiele innych szkół bierze udział w akcji „Podajmy dłoń łódzkim kasztanowcom”. Grabimy liście pod kasztanowcami, a potem oddajemy je do utylizacji.
Właściciele domków, którzy mają kasztanowce powinni po zgrabieniu spalić liście kasztanowców.
Grabienie zaatakowanych liści kasztanowców szrotówkiem w naszej szkole już się zaczęło!
Do akcji włączone są wszystkie klasy IV-VI.
Do akcji przyłączyć się może każdy!
Ocal z nami kasztanowce!

Ciekawostki:
  • Indianie Ameryki Północnej wierzą, że drzewa podtrzymują niebo. Zgodnie z legendą więc, zagłada drzew oznaczać będzie zagładę całej Ziemi.
  • W samym sercu południowej Szkocji, w Eskdalemuir znajduje sie świątynia buddyjska Samye Ling, a tuż koło niej Ogród Pokoju. W ogrodzie rośnie Drzewo Pokoju. Jego gałęzie uginają sie pod mnogością kolorowych wstążek, które celtyckim zwyczajom wiąże się na drzewach i jednocześnie wypowiada życzenia. Kiedy kolor wyblaknie, życzenie się spełni.

Karolina Banaszczyk i Klaudia Świątek z klasy Va
i ich prezentacja

Mariusz Sławik z klasy VIa

Publiczność wyglądała na przejętą