Zielona Szkoła - Czechy 2013 r.

Trudno już doliczyć się, który to już raz nasi uczniowie byli na wycieczce w Czechach. Z pewnością jednak liczba tych wyjazdów ma wartość dwucyfrową. Tym razem, w dniach 13–18 maja 2013 r., uczestniczyli w niej uczniowie klasy IVa – bodaj po raz pierwszy była to więc wycieczka klasowa.

Pierwszego i ostatniego dnia tradycyjnie spacerowaliśmy po okolicy, idąc lasem „do źródełka” (jak zwykliśmy mawiać). Pozostałe dni wypełnione zaś były bogatym i atrakcyjnym programem. Wymieńmy choć najważniejsze jego punkty:

-         zwiedzanie urokliwych, okolicznych miasteczek (Štamberk, Rožnov, Frenštat p. R.);

-         wizyty w szkole artystycznej, połączone z zajęciami plastycznymi (Frydlant n. O.) oraz w Muzeum Śląsko-Morawskim (Frydek Mistek);

-         wejścia na wzgórza zamkowe (Štamberk, Hukvaldy), z których mogliśmy podziwiać malowniczą panoramę okolicy;

-         wspólne zabawy, rekreacja i sport, dla których nie brakowało ani czasu, ani miejsc (kompleks skoczni narciarskich, kąpiel dla odważnych w górskim potoku, „Tarzania”, i plac zabaw przy naszym ośrodku w Trojanovicach).

Wieczorami nie mogło się obyć bez regularnych rozgrywek pingpongowych, ale też dyskotek oraz pożegnalnego ogniska.

Sześć dni minęło tak szybko… Obok wspomnianych miejsc i zdarzeń w naszej pamięci pozostaną z pewnością: gościnność czeskich gospodarzy, osoba pani dyrektor Karli Stiborkovej – naszego „dobrego ducha” i przewodnika, świetna atmosfera panująca wśród nas podczas całego wyjazdu oraz współgrająca z nią sprzyjająca aura.

Grupą naszych czwartoklasistów wraz ze mną opiekowali się pan dyrektor Piotr Bara oraz pani pedagog Aleksandra Us.

tekst: Radosław Kibitlewski

red. Małgorzata Laskowska